Faculty Experts

Dartmouth faculty and administrators are available to comment on a variety of topics and current events. For additional help, contact the Office of Communications at 603-646-3661 or office.of.communications@dartmouth.edu.

African and African American Studies

Marvin Chochotte: slavery, revolutions, freedom, political violence against Black African descendants in the Americas, Haiti.

Jesse W. Shipley: new media and society, popular culture and politics, sovereignty, African politics
 

Anthropology

Elizabeth A. Carpenter-Song: medical and psychological anthropology, marginalized populations, health equity in rural health New England

Jesse Casana: archaeology of the Middle East, cultural sites in Syria

Sienna Radha Craig: medical and cultural anthropology, South and East Asia (Nepal, greater Himalaya, Tibetan areas of China)

Jeremy DeSilva: human evolution, Australopithecus, bipedalism, primate locomotion, foot functional anatomy, birth evolution

Nathaniel J. Dominy: human and nonhuman primate foraging ecology, sensory ecology and evolution, tropical plant-animal interactions

Deborah L. Nichols: archaeology of agriculture in pre-Hispanic Americas, formation of states and cities in Mexico and Central America, Mesoamerica, U.S. southwest
 

Art History

Mary Coffey: U.S. and Latin American art and culture, Mexican muralism
 

Asian Studies

Dennis Charles Washburn: Japanese literature, culture and film; Japanese translation
 

Biological Sciences

Matt Ayres: population insect ecology, especially mountain pine beetles

Celia Chen: ecology and evolutionary biology, especially mercury and other metal contaminants in aquatic food webs

Kathy Cottingham: ecology, and public and environmental health, such as the dynamics of lake plankton and arsenic

Mary Lou Guerinot: molecular and cellular biology, especially metal uptake in crop plants

Caitlin Hicks Pries: ecosystem ecology, biogeochemistry, soil ecology and climate change

C. Robertson McClung: circadian rhythms, photorespiration, plant molecular genetics
 

Chemistry

Ivan Aprahamian: molecular switches and machines, fluorophores, sensors

Chenfeng Ke: smart 3D printing materials, polymer materials design, supramolecular chemistry, porous polymers for storage and separations

Katherine A. Mirica: chemical sensors, portable devices, nanomaterials, adhesives, smart materials
 

Classics

Paul Christesen: Ancient Sparta, Greek athletics, Greek history and historiography, history of the Olympics

Julie Hruby: archaeological fingerprints, ancient craft production, ancient gender and class structures

Roberta Stewart: history of slavery, Roman history, ancient religion

Lindsay Whaley: endangered languages, linguistics

 

Cognitive Science

Adina Roskies: cognitive neuroimaging with PET and fMRI, philosophy of science, philosophy of mind, neuroethics
 

Computer Science

Andrew Campbell: ubiquitous computing, including using smartphones to improve people’s physical, emotional and mental health

David F. Kotz: mobile healthcare (mHealth) technology, security and privacy, wireless networks

Wojciech Jarosz: computer graphics, film and video animation

Temiloluwa Prioleau: data science for health, mobile/wearable technology for healthcare

V.S. Subrahmanian: artificial intelligence, cybersecurity, predictive modeling, probabilistic inference and machine learning, social media, counter-terrorism

Soroush Vosoughi: social media analytics, machine learning, social cybersecurity, artificial intelligence

Xing-Dong Yang: wearable technology, human-computer interaction

Xia Zhou: wireless networking and measurements, mobile systems and sensing
 

Digital Humanities

Mary Flanagan: digital humanities, games and psychology, human values in design
 

Earth Sciences

Robert Hawley: Antarctica, Greenland, ice sheets, glaciers, snow, geophysics

Meredith Kelly: climate change, glacial geologic studies, geomorphology

Erich Osterberg: paleoclimatology, climate change, atmospheric chemistry, snow and ice chemistry

Marisa Palucis: water on Earth and Mars, climate change on Earth and other planets

 

Economics

Patricia Anderson: childhood obesity and economics, unemployment insurance, food insecurity

Douglas Irwin: U.S. trade policy, the WTO, the Great Depression

Andrew Levin: The Federal Reserve, the International Monetary Fund, monetary policy

Ethan Lewis: immigration, how immigration benefits U.S.-born workers, technological change, U.S. public education

Bruce Sacerdote: child and youth outcomes, peer effects, determinants of college-going

Andrew Samwick: retirement and Social Security

Christopher Snyder: industrial organization, microeconomic theory, law and economics, economics of developing vaccines

Douglas O. Staiger: economics of education, health economics, labor economics

Charles Wheelan: public policy, accessible economics, accessible statistics

Jonathan Zinman: household finance, consumer choice, behavioral economics and psychology

Eric Zitzewitz: financial markets, investments, elections, forecasting
 

ENGINEERING

Brenden Epps: Fluid mechanics as related to marine propulsion, wind energy, and hydrokinetic energy; hydrokinetic turbine systems

Amro M. Farid: intelligent energy system, smart power grids, integrating renewable energy into the electric grid

Weiyang (Fiona) Li: energy materials; energy storage and conversion devices; batteries, fuel cells, and clean/renewable energy; electric car batteries


Lee Rybeck Lynd: use of nonedible plants to produce energy, microbial cellulose utilization

Geoffrey Parker: energy economics, policy, strategy, innovation, market structure & performance

Jason T. Stauth: power electronics that interface between solar panels, the grid, and devices that use energy; power electronics and electromechanical energy conversion

Charles R. Sullivan: power electronics that interface between solar panels, the grid, and devices that use energy; energy efficiency and renewable energy
 

English

Colleen Glenney Boggs: literature and culture of the American Civil War, cultural impact of federal military draft, relation between nation and symbols, 19th century literature and culture 

Donald E. Pease: Theodor Seuss Geisel (“Dr Seuss”), 19th century American literature, literary theory, American cultural studies
 

Environmental Studies

Andrew Friedland: forest biogeochemistry, soil science, ecosystem science, energy and the environment

Ross Virginia: ecosystem ecology, soil biogeochemical cycling, climate change in polar systems, Arctic policy, environmental law
 

Film and Media Studies

Jodie Mack: animation, animation history, avant-garde cinema

Mary R. Desjardins: film, television and radio history; print culture and the media; feminist theory and feminist filmmaking; gender and the media

Jeffrey Ruoff: documentary videomaking, documentary ethnographic film history, film festivals

Mark J. Williams: history and theory of film television, romantic comedy, the western, U.S. television history, moving image archives

Paul David Young: American naturalist film and early cinema, intermedia relationship between cinema, video and comics; Frank Miller; Alfred Hitchcock films
 

French and Italian

Faith E. Beasley: 17th and 18th century French literature and culture, women writers of the early modern period

Nancy Canepa: early modern Italian literature and culture, fairy tales

Lawrence D. Kritzman: French intellectual and cultural history
 

Geography

Luis F. Alvarez León: economic geography, geographic information, geospatial technologies, self-driving cars and geospatial data, critical GIS, information policy, digital economy

Jonathan Chipman: geographic information systems (GIS), applied spatial analysis, cartography and geovisualization

Susanne Freidberg: cultural geographies of food, corporate food supply chains

Francis Magilligan: global water resources, human impacts on watersheds, flood hydrology

Jonathan Winter: climate variability and change, climate impacts on water resources and agriculture, global climate model projections, hydroclimate

Richard Wright: immigration, migration, racialization, mixed-race studies
 

Global Health and Infectious Diseases

Elliott Fisher: geography/U.S. mapping of the COVID-19 pandemic

Anne N. Sosin: global health, health equity in rural health New England

Elizabeth A. Talbot, MD: Infectious and tropical diseases, global health and outbreak investigation and control

 

Government

Joseph Bafumi: Polling numbers, public opinion, and America’s polarization

Stephen Brooks: international relations theory, international security, U.S. foreign policy, unipolarity and U.S. security

John Michael Carey: constitutions, elections, legislatures, Latin American politics, new democracies

Mia Costa: political representation, gender, voter mobilization

Linda Fowler: N.H. presidential primary, female candidates, Congress, interest groups, campaign ethics

Dean Lacy: electoral institutions and behavior, public opinion, political parties, Congress and the presidency, democratic theory, game theory and methodology

Jennifer Lind: Japan, U.S.-Korea relations and East Asian affairs

Russell Muirhead: political parties and ideology, democracy and politics

Nicholas Miller: nuclear proliferation, international security, U.S. foreign policy

Brendan Nyhan: political misperceptions and conspiracy theories, political scandal and corruption, myths about flu vaccines, fake news

Benjamin A. Valentino: political violence, genocide, foreign policy

William C. Wohlforth: international relations theory, international security, U.S. foreign policy, unipolarity and U.S. security, Cold War and its end
 

Healthcare

Elliott Fisher: health system performance, Affordable Care Act, geography/U.S. mapping of the COVID-19 pandemic

 

History

Robert Bonner: American civil war, history of Emancipation

Leslie Butler: 19th century American history, American thought and culture, Victorian America

Matthew F. Delmont: African-American history, U.S. history, Black Lives Matter, civil rights, television, popular culture, media

Cecilia Gaposchkin: medieval cultural history, French history, saints and sanctity, history of liberal arts

Stefan J. Link: economic history, historical political economy, intellectual history of capitalism, history of Fordism

Darrin McMahon: French Revolution, European Enlightenment, intellectual and cultural history, history of genius, history of happiness

Jorell Meléndez-Badillo: Latin American and Caribbean history, labor history, radical history, transnational Studies, intellectual history

Edward Miller: The U.S. and the world, modern Vietnamese history, the Vietnam War

Annelise Orleck: ethnicity and immigration in American history, women in politics, history of women’s rights, workplace equality
 

Latin America

Lisa Baldez: comparative politics, Latin American politics, women and gender in the U.S. and Latin America, human rights treaties

Peter DeShazo: U.S. foreign policy in Latin America; Latin American history, government and security
 

Mathematics

Feng Fu: mathematical biology, applied math, infectious diseases, cancer, evolutionary theory

Dan Rockmore: complex systems, network analysis, machine learning, cultural evolution

Peter Winkler: mathematical puzzles

 

Music

Michael Casey: sound and music computing; music perception, cognition, and neuroscience, machine learning for audio and music

Steve Swayne: art music from 1700 to the present day, opera, American musical theater
 

Native American Studies

N. Bruce Duthu: American Indians and the law, tribal sovereignty and political relations
 

Philosophy

Susan Brison: philosophy of law, feminist ethics, gender-based violence
 

Physics and Astronomy

Marcelo Gleiser: theoretical physics, especially cosmology, high-energy physics, complexity theory, astrobiology

Ryan Hickox: black holes, cosmic evolution of galaxies, large-scale structure of the Universe, neutron stars

Jedidah Isler: observational astrophysics, supermassive black holes, time-variable astrophysics, STEM equity, women of color in STEM, inclusive STEM

Robyn Millan: space physics, X-rays produced in association with lightning, Earth’s radiation belts

Lorenza Viola: quantum theory, open quantum systems and irreversibility, quantum information and computation, quantum statistical mechanics

 

Psychological and Brain Sciences

Brad Duchaine: social perception, face perception/prosopagnosia, neuropsychology, cognitive genetics

Jay Hull: psychology, social psychology, self-awareness, depression, behavioral deviance

Caroline Robertson: sensory perception and cognition in autism, Dartmouth Autism Research Initiative, early detection of autism

Kyle Smith: neuroscience, learning and memory, reward and motivation, emotion, addiction, habits

Thalia Wheatley: social psychology, especially human social intelligence
 

Religion

Susan Ackerman: religion of ancient Israel, religion of Israel’s neighbors (Mesopotamia, Egypt and Canaan)

Zahra Ayubi: Islam, Islam in America, gender in Islam, women and Islam, Muslim feminism, Islamic ethics, Islamic biomedical ethics

Randall Balmer: American religious history, evangelicalism in the U.S.

Susanna Heschel: Judaism, Nazi Germany, Jewish feminism, Abraham Geiger, Jewish views of Islam
 

Sociology

John L. Campbell: economic, political and comparative sociology; comparative political economy, 2008 financial crisis

Marc Dixon: sociology of work and labor, collective behavior and social movements, political sociology

Jason Houle: sociology of mental health, student loan debt, household debt, foreclosure crisis

Janice McCabe: gender, education, childhood and adolescence, friendships, race and ethnic inequality, sexuality

Emily Walton: race and place; residential experiences and health among multiple racial and ethnic groups, segregation, ethnic neighborhoods
 

Theater

Monica White Ndounou: theater, film and media studies, with an emphasis in African American and by extension related African diasporic influences

Close
Office of Communications